Varje år seglar vi om 30-pokalen.
Nedan hittar du de seglingar som ingår samt resultat i dessa.
För anmälan, följ länken till arrangerade klubbs hemsida.

30-POKALEN 2012
Jakt Segelnr Skeppare Klubb Poäng
1 Pani S163 Jan Nystedt VSS 16
2 Gryning S225 Stefan Linder BOO SS 13
3 Lii S218 Per-Olof Mineur VSS 12
4 Ellen III S86 Patrik Stenberg SSG 12
5 Deidre S223 Hans Samuelsson SSKÄ 10
6 Pelican S212 Peter Lake SBK 10
7 Natt och Dag S222 Lars-Eric Wickström   9
8 Jacana II S135 Anders Kriström VSS 5
9 Wanda S224 Peter Clemedtson   5
10 Pepita S215 Mats Ultin   4
11 Lyst   Lars Nordlund   3
12 Tersen II S115 Jacob Hagberg SSG 3
13 Taifun S187 Per Thelander   1

Not. Om färre jakter än 3 deltar räknas 0 poäng.
Poängräkningssystem: Årets fyra bästa resultat räknas i slutresultatet.
Omvänd platssiffra samt +1 för seger, vid lika totalpoäng räknas flest starter därefter jaktålder.

Ansvarig för sammanställningen: Viktor Karlin


55-klubbens Skärgårdskryss
Jakt Nr Handicap Seglad tid Beräknad tid S30 Poäng
1 Pani S 163 1,16 1:37:12 1:53:20 4
2 Deidre S223 1,16 1:39:42 1:55:39 2
3 Lyst S223 1,16 1:43:00 1:59:29 1

Övriga reultat Våreskadern

Vikingaregattan

Plac Namn Nr Klubb Segl 1 Segl 2 Segl 3 Segl 4 Summa SK 30 Poäng
1 Per-Olof Mineur 218 VSS 2 1 2 1 4 5
2 Stefan Linder 225 BOOSS 1 2 1 3 4 3
3 Jan Nystedt 163 VSS 3 3 3 2 8 2
4 Jacob Hagberg 115 SSG 4 4 4 4 12 1
  Patrik Stenberg 86 SSG DNC DNC DNC DNC 21 0
  Olle Larsson 219 TRASS DNC DNC DNC DNC 21 0

Övriga reultat Vikingaregattan

Jubileumsregattan/Europacupen/KLM
Plac. Nr. Jakt Skeppare SK 30 Poäng
1 GER153 Hunkes II Reinhold J. Boehler  
2 GER150 Mariposa Peter Theile  
3 GER138 Märchenprinz Thomas Munzer  
4 SWE86 Ellen III Patrik Stenberg 12
5 SWE225 Gryning Stefan Linder 10
6 SWE222 Natt och dag Lars-Erik Wickström 9
7 GER81 Gerd VI Thomas Behrend  
8 SWE163 Pani Janne Nystedt 8
9 SWE 218 Lii Per-Olof Mineur 7
10 SWE212 Pelican Peter Lake 6
11 GER300 KAA JO Frohwein  
12 SWE224 Wanda Peter Clemedtson 5
13 SWE215 Pepita Mats Ultin 4
14 SWE223 Deidre Hans Samuelsson 3
15 SWE115 Tersen II jacob Hagberg 2
16 SWE219 Lyst Lars Nordlund 1
17 GER15 Hoi Di Ran Michael Kerstan  
18 GER61 Bento Harald Wakup  
19 GER32 Bremen Jan Carl Kochen  
20 GER114 Hunkes Christoph Dargel  

Kompletta reultat Jubilemumsregattan


Nyphan Trophy
Jakt Skeppare Nr Handicap Seglad tid Beräknad tid S30 Poäng
1 Pelican Peter Lake S212 1,19 2:01:15 2:21:17 4
2 Deidre Hans Samuelsson S223 1,16 2:16:25 2:38:14 2
3 Lyst Lars Nordlund   1,16 2:25:13 2:48:27 1

Övriga reultat Nyphan Trophy

Skärgårdskryssarens dag
Jakt Skeppare Nr Handicap Seglad tid Beräknad tid S30 Poäng
1 Jacana II Anders Kriström S135 1,15 2:20:17 2:41:20 5
2 Deidre Hans Samuelsson S223 1,16 3:00:59 3:29:56 3
3 Pani Max Nystedt S163 1,16 3:01:21 3:30:22 2
4 Taifun Per thelander S187 1,16 3:01:33 3:30:36 1

Övriga reultat Skärgårdskryssrens dag